Masz w planach wakacje na żaglówkach, ale obawiasz się że na pokładzie dopadnie Cię choroba morska? Zaczynasz się źle czuć nawet od lekkiego kołysania na wodzie? SamBoat proponuje 10 trików aby szybko i skutecznie zwalczyć chorobę morską.
Czym właściwie jest choroba morska?
Choroba morska to stan złego samopoczucia wywołany ruchem kołysania się na wodzie. Dotyka ona niemal 25% ludzi i jest klasyfikowana jako jedna z chorób lokomocyjnych.
Bez względu czy jesteś nowicjuszem czy doświadczonym skipperem, wypływając na rejs łodzią, barką, katamaranem czy nawet pływając kajakiem lub na supie, możesz poczuć objawy choroby morskiej.
Jakie są symptomy?
Podczas pierwszych kilku godzin na pokładzie albo pierwszych dni rejsu, będziesz mieć poczucie dysocjacji między tym co widzisz, a tym jak się czujesz. Mimo tego że Twoje ciało będzie w ruchu (kołysane przez wodę), Twój wzrok będzie szukał stałych punktów na łodzi, przez co będziesz czuł:
- nudności, problemy trawienne
- duże zmęczenie
- zimne poty
- zawroty głowy
- ból głowy
Jak o siebie zadbać?
Każdy doświadczony żeglarz poradzi Ci, że aby lepiej poradzić sobie z chorobą morską, należy skupić się na tych 4 czynnikach:
- zadbać o wypoczynek i dobrze się wyspać
- ubrać się odpowiednio ciepło
- jeść zdrowe, zrównoważone i lekkie posiłki
- zrelaksować się i dbać o siebie
10 sposobów na zwalczenie choroby morskiej
- Nie zostawaj w środku kabiny, przejdź na centrum łodzi
Kiedy poczujesz pierwsze zawroty głowy, koniecznie wyjdź na pokład i przejdź na centrum łodzi, tam gdzie jest najbardziej stabilnie i najmniej czuć kołysanie. To pomoże Ci, by lepiej znieść kołysanie podczas rejsu. Dobrym sposobem jest również zawieszenie wzroku na linii horyzontu.
- Odpowiednie nawodnienie
Woda to podstawa! Aby zadbać o lepsze samopoczucie na pokładzie, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Lepiej wybrać wodę niż sok czy napój gazowany.
- Pamiętaj prawidłowej postawie i ogranicz aktywności na pokładzie
Choroba morska jest wynikiem nieprawidłowej percepcji naszych zmysłów. Podczas gdy mamy poczucie że nasze ciało jest stabilne, w rzeczywistości jest ono stale w ruchu, kołysane przez fale. Nasz mózg błędnie interpretuje informacje przekazywane przez wzrok i ucho wewnętrzne, odpowiedzialne za zmysł równowagi, co prowadzi do zawrotów głowy i mdłości.
Postaraj się więc utrzymać głowę w jednym miejscu i unikać opuszczania jej w dół. Nie polecamy czytać, patrzeć przez lornetkę ani korzystać z aparatu fotograficznego.
- Dobry sen to podstawa
Zmęczenie i osłabienie to jeden z symptomów choroby morskiej. Pamiętaj więc o tym jak zbawienny może być odpowiedni wypoczynek przed wypłynięciem w rejs. Dobry sen, może znacznie ograniczyć nudności. W ciągu dnia, pomyśl o robieniu krótkich drzemek, pomoże to zredukować ewentualne złe samopoczucie.
- Ogranicz alkohol i tytoń
Zarówno konsumpcja alkoholu jak i palenie papierosów mogą znacznie przyczynić się do pogorszenia choroby morskiej. Podczas rejsu unikaj palenia jak to tylko możliwe i ogranicz imprezowanie. Będziesz miał wystarczająco dużo okazji do świętowania po zacumowaniu do lądu. Jeszcze raz pamiętaj: pij dużo wody!
- Jedz zdrowe i zrównoważone posiłki
Istnieje przekonanie, że pusty żołądek to odpowiedź na wzdęcia, jednak jest to mit.
Przed wypłynięciem na morze, należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu – zdrowy i zrównoważony posiłek to podstawa. Będąc najedzonym, Twój organizm lepiej zareaguje na kołysanie na łodzi.
Jako ciekawostka, imbir może być skuteczną metodą zapobiegawczą nudnościom i wymiotom. Warto jednak podkreślić, że jego właściwości działają od 20 do 30 minut po jego spożyciu.
- Odpowiedni ubiór
Zimno to jedna z pierwszych przyczyn choroby morskiej. Przed wyruszeniem na rejs, pamiętaj by zadbać o odpowiednie ubranie, które osłoni Cię przed wiatrem. Zasada jest taka, że lepiej by było Ci za gorąco niż za zimno. Najlepszym sposobem będzie ubranie się na cebulkę, by w razie ciepłej pogody móc zdjąć z siebie warstwy ubrań. Ciepłe ubrania pomogą w zwalczaniu wiatru oraz wilgoci podczas żeglugi.
- Stymulacja punktu akupunktury na ograniczenie refluksu
Według akupunkturzystów, punkt akupunktury P6 zapobiega refluksowi żołądka, co pomaga również w zwalczaniu nudności. Sprawdź gdzie znajduje się ten punkt i wypróbuj ten trik na pokładzie.
- Użyj plastrów przeciw chorobie morskiej lub leków typu Aviomarin
Jeśli cierpisz na chorobę morską, polecamy skorzystać z leków dostępnych na rynku przed rozpoczęciem rejsu. Możesz wypróbować zarówno plastrów jak i leków takich jak Aviomarin czy Lokomotiv. Jest to skuteczny środek, jednak przygotuj się na efekt uboczny, jakim jest senność.
- Spróbuj rehabilitacji optokinetycznej
Technika ta, wykonywana w gabinecie laryngologa, polega na stymulowaniu choroby morskiej poprzez ćwiczenia optokinetyczne z wykorzystaniem ekranów wyświetlających ruchome wzory oraz krzeseł obrotowych. 10 wizyt po 30 minut wystarczy by zwalczyć chorobę morską oraz uniknąć mdłości na pokładzie łodzi.