Blog

Rejs dookoła świata: wszystko co musisz wiedzieć

Przepraszam, nie mogę zrozumieć tego zdania. Możesz podać bardziej jasne zdanie do przetłumaczenia? - 31 lipca 2024

Wiele osób marzy o przepłynięciu dookoła świata na pokładzie żaglówki lub katamaranu. Jednak pływanie po morzu przez kilka miesięcy lub kilka lat wymaga skrupulatnych przygotowań. SamBoat oferuje przewodnik po wszystkich istotnych tematach, które warto poznać przed podjęciem decyzji o rejsie, a także odpowie na wszelkie pytania, które mogą Cię nurtować.

Jaką żaglówkę wybrać na rejs dookoła świata?

Odpowiedni wybór jachtu to istotny i podstawowy etap w przygotowaniach do udanego rejsu dookoła świata. Jest to o tyle ważne, ponieważ jacht stanie się Twoim przyszłym domem na morzu.

Aby odpowiednio wybrać jacht należy kierować się następującymi hasłami:

BEZPIECZEŃSTWO i WYDAJNOŚĆ: jeśli chcesz wrócić z podróży cało, są to bez dwóch zdań najważniejsze kryteria przy wyborze jachtu. Upewnij się, że kadłub oraz żagle są solidne i w dobrym stanie.

SAMOWYSTARCZALNOŚĆ: Wybierając jacht, sprawdź, czy ma odpowiednią pojemność na wodę, paliwo oraz energię, aby zapewnić sobie komfortową i bezpieczną podróż.

PROSTOTA: W przypadku awarii lub konieczności naprawy, zdecydowanie łatwiej będzie to zrobić na jachcie, który jest prosty w utrzymaniu i naprawie.

Przed wypłynięciem w rejs zadaj sobie te pytania:

  • Jaki jest Twój poziom umiejętności żeglarskich?
  • Jakiej przestrzeni potrzebujesz?
  • Czy chcesz mieć możliwość łatwego dostępu do portów i kotwicowisk?

Sam widzisz ile czynników należy wziąć pod uwagę przed finalną decyzją

Jaki miesięczny budżet należy przeznaczyć?

Każdy prowadzi mniej lub bardziej kosztowny styl życia, jednak jeśli chodzi o jachty, na pewnych wydatkach nie da się zaoszczędzić. Należy liczyć między 500 a 1000 euro miesięcznie na osobę, aby móc komfortowo żyć, wliczając w to wyżywienie, utrzymanie łodzi, armaturę itp. Pamiętaj też o budżecie jaki przeznaczysz na kupno bądź czarter jachtu.

Lepiej kupić czy czarterować jacht?

Jeśli planujesz czarterować jacht żaglowy na wyprawę dookoła świata, koszty mogą wynosić od 40 000 do 100 000 euro rocznie. Cena zależy głównie od wyboru jachtu: jednokadłubowca lub katamaranu. Katamarany są zazwyczaj droższe o około 50% w porównaniu z żaglówkami, co może znacząco wpłynąć na koszt czarteru.

Zalety czarteru: ubezpieczenie, sprzęt oraz utrzymanie łodzi jest od razu wliczone w cenę czarteru dzięki czemu jest mniej kosztowne. U niektórych operatorów możliwe jest dokonanie przeglądu technicznego w różnych lokalizacjach na całym świecie. Pod koniec rejsu, łódź zwracana jest właścicielowi.

Z drugiej strony, jeśli chciałbyś kupić jacht, będziesz musiał liczyć się z kosztami w przedziale od 50 000 do 400 000 euro, wliczając w to renowacje i prace, które sięgają czasem podobnej ceny co sama łódź. Dodatkowo należy doliczyć odnowę armatury, ubezpieczenie oraz sprzęt.

Zalety kupna jachtu: będąc właścicielem jachtu, możesz dowolnie planować czas swojego rejsu, masz możliwość dostosowania wnętrza jachtu do własnych potrzeb i upodobań oraz będziesz dobrze zaznajomiony z funkcjonowaniem łodzi.

Weź pod uwagę, że po rejsie, będziesz musiał zajmować się swoją łodzią, lub ją sprzedać co może trwać nawet kilka lat.

O czym należy pamiętać: jeśli chcesz wypłynąć na roczną żeglugę bez stresu, czarter będzie lepszą opcją. Jeśli jednak chcesz wypłynąć na dłużej nieokreślony czas, wtedy oczywiście, kupno własnego jachtu będzie bardziej sensowne.

Gdzie się szkolić, aby móc wypłynąć na morze?

Przed wypłynięciem w rejs dookoła świata, należy odpowiednio się przygotować. Aby bezpiecznie żeglować na pełnym morzu radzimy przeznaczyć na naukę dwa lata i odbyć staże żeglarskie. Umożliwi Ci to zapoznanie się ze sterowaniem żaglówki, ale również nauczysz się jak zadbać o utrzymanie jachtu oraz dowiesz się o innych aspektach technicznych na pokładzie.

Czy będzie Ci potrzebny patent żeglarski?

W zależności od kraju, z którego będziesz wyruszał wymagania mogą się różnić. Posiadanie patentu żeglarskiego jest zdecydowanie zalecane i często konieczne, aby wyruszyć na długi rejs dookoła świata. Możesz też wynająć doświadczonego skippera na pierwsze tygodnie rejsu, tak by móc doskonalić swoje umiejętności i cieszyć się rejsem bez stresu.

Po zapoznaniu się z podstawami żeglarskimi dotyczącymi przygotowań do rejsu dookoła świata, proponujemy poczytać kilka słów na temat życia na pokładzie.

Jak odżywiać się na jachcie?

Nie będziesz musiał codziennie jeść konserw i zup z proszku. Na pokładzie jachtu znajdziesz dobrze wyposażoną kuchnię z małą lodówką, kuchenką, piecykiem itd.

Niemniej jednak, należy pamiętać o 3 ważnych rzeczach:

  • Im mniejszy jacht, tym mniejsza kuchnia. Warto pomyśleć o zabraniu przenośnej kuchenki studenckiej.
  • Jeśli nie planujesz robić częstych przystanków, pomyśl by zaopatrzyć się w zapas jedzenia, które ma długi termin ważności (ryż, makaron, kasza, jajka, ziemniaki, konserwy).
  • Jeśli chodzi o chleb, niestety nie będziesz mógł wyjść do piekarni każdego rana by go kupić. Jeśli więc jesteś zawzięty, możesz spróbować go upiec sam na pokładzie.

Jak brać prysznic na pokładzie?

Nie martw się, podczas rejsu będziesz mógł utrzymać odpowiednią higienę. Większość żaglówek posiada łazienkę z prysznicem. Znajdują się one z reguły w kabinach i na pokładzie. Pamiętaj, żeby oszczędzać wodę na pokładzie między przystankami. Możesz uzupełnić wodę, zatrzymując się w porcie.

Uwaga! Jeśli kąpiesz się w morzu, pamiętaj by zaopatrzyć się w kosmetyki, które nie będą zanieczyszczać wody, przeznaczone do kąpieli w morskiej wodzie.

Dostęp do internetu

Dostęp do internetu podczas rejsu może się wydawać głupim pomysłem, jednak jest to naprawdę przydatna opcja. Zarówno to dla dzieci, by mogły kontynuować program nauczania w szkole, czy też by móc na bieżąco sprawdzać prognozę pogody albo po prostu być w kontakcie z bliskimi.

Pytanie jakie warto sobie zadać, to z jaką częstotliwością będziesz używać internetu. Na co dzień? Tylko gdy jesteś przy brzegu? Raz na jakiś czas, aby dać sygnał życia bliskim?

Internet w pobliżu brzegu i kotwicowiska: Dostęp do internetu jest łatwy dzięki sieci mobilnej 4G. Zwykle w marinach znajdziesz też strefy Wifi.

Internet na morzu: Radio BLU jest często używane i oferuje między innymi nielimitowany dostęp do komunikatora SailMail, który umożliwia pozostanie w kontakcie z bliskimi. Innym rozwiązaniem jest połączenie satelitarne, należy ono jednak do bardzo kosztownych.

SamBoat pomoże Ci zorganizować rejs

SamBoat specjalizuje się w długoterminowych planach rejsu i udzieli pomocy w znalezieniu odpowiedniego jachtu na czarter. Proponujemy również usługi dostosowane do potrzeb klientów, takie jak przegląd techniczny w różnych bazach na świecie.

Skontaktuj się z SamBoat

Platforma do wynajmu łodzi online na całym świecie
Wynajmij łódź

Możesz polubić te artykuły

Przepraszamy, nie można przetłumaczyć tekstu, który zawiera niezrozumiały znak 'Weronika'. Proszę podać treść do przetłumaczenia bez tego znaku
31.07.2024
Przepraszamy, nie można przetłumaczyć tekstu, który zawiera niezrozumiały znak 'Weronika'. Proszę podać treść do przetłumaczenia bez tego znaku
31.07.2024